Ten dokument jest oddany do użytkowania w dobrej wierze, jako zawierający w sobie tylko bezpieczne programowanie i operacje. Autor nie bierze odpowiedzialności za żadne szkody i uszkodzenia powstałe w jakikolwiek sposób u jakichkolwiek osób i sprzętu, jako bezpośrednie lub niebezpośrednie następstwo wypełniania podanych zaleceń.
Najnowsza wersja tego dokumentu (w oryginale ) jest zawsze dostępna : http://kipper.york.ac.uk/mouse.html
Istnieje japońska wersja tego dokumentu : http://jf.gee.kyoto-u.ac.jp/JF/JF-ftp/euc/3-Button-Mouse.euc i francuska pod adresem http://www.freenix.fr/linux/HOWTO/mini/3-Button-Mouse.html. Inne tłumaczenia mogą być dostępne - sprawdź lokalne mirrory LDP.
Od tłumacza: moja wiedza dotycząca myszy jest ograniczona. Jeśli zauważyłeś jakieś błędy lub niedociągnięcia poinformuj mnie o tym. Pod adresem kpjas@priv.onet.pl.
Większość aplikacji X Window jest pisana z założeniem, że użytkownik będzie używał trzyprzyciskowej myszy. Myszy szeregowe są zazwyczaj stosowane w zestawach komputerowych i są tanie. Wiele z tych myszy ma trzy klawisze i opisane są, iż używają protokołu Microsoft, co teoretycznie znaczy, że idealnie nadają się do systemu X Window. ( Obecnie rekord najniższej ceny za działającą trzyprzyciskową mysz szeregową wynosi $1.14!)
Większość myszy o podwójnym protokole będzie działać w dwóch trybach:
Ponieważ dystrybucje stają się coraz łatwiejsze do zainstalowania, część
problemów powinna zniknąć. Na przykład, RedHat ma program mouseconfig
który ustawia pewne rzeczy za użytkownika.
Jednak, niektóre wersje RH5.0 miały błąd w mouseconfig
, więc
upewnij się że posiadasz łatki.
Pierwszą rzecz, którą trzeba sprawdzić to czy oprogramowanie może odnaleźć
myszkę. Dowiedz się, do którego portu szeregowego twoja mysz jest podłączona
- zazwyczaj będzie to /dev/ttyS0
( COM1 w DOS-ie ) lub
dev/ttyS1
(COM2). ( ttyS0
jest zwykle 9-pinowym gniazdem,
ttyS1
25-pinowym, ale oczywiście nie ma w tej sprawie
sztywno ustalonych reguł). Istnieje też odpowiadająca liczba
urządzeń /dev/cua
, które są prawie identyczne z /dev/ttyS
ale odradza się ich używania. Dla wygody należy wykonać nowe powiązanie
/dev/mouse
z tym portem. Na przykład dla ttyS0
:
ln -s /dev/ttyS0 /dev/mouse
Niektóre myszy, zazwyczaj nie te najtańsze, mają przełącznik na spodzie oznaczony `2/3'. Czasem może to być `PC/MS'. W tym wypadku oznaczenie `2' dotyczy trybu dwuprzyciskowego Microsoft-u, a `3' trzyprzyciskowego trybu MouseSystems. Przełącznik `PC/MS' jest nieco bardziej skomplikowany. Prawdopodobnie stwierdzisz, że ustawienie `MS' oznacza tryb Microsoft, a `PC' oznacza tryb MouseSystems. Możliwe, że ustawienie `PC' będzie opisane jako ps/2, ale powinno ono działać także jako tryb MouseSystems. Jeśli posiadasz taką mysz, możesz przełączyć ją w ustawienie `3' lub `PC', wstawić ustawienie dla MouseSystems w Xconfigs (patrz poniżej) i mysz powinna doskonale działać w trybie trzyprzyciskowym.
Jeżeli nie masz żadnych przełączników i nie masz instrukcji, to trzeba trochę eksperymentować. Po pierwsze spróbuj założyć, że producent myszy mówi prawdę, i mysz obsługuje w pełni tryb Microsoft. Ustaw w Xconfig tak żeby spodziewał się myszy Microsoft (zobacz w rozdziale Przykłady plików XF86Config i Xconfig) i wypróbuj to.
Jeśli mysz w ogóle nie działa, wtedy nie jest to mysz Microsoft, lub jest jakiś inny problem. Wypróbuj inne ustawienia w konfiguracji, najlepiej zacząć od dokumentacji systemowej dla pliku konfiguracyjnego. Także zajrzyj do Różne problemy w rozdziale poniżej.
Zauważysz prawdopodobnie, że kiedy uruchomisz X-y, mysz działa doskonale, ale tylko zewnętrzne przyciski coś robią. Możesz to oczywiście zaakceptować i emulować trzeci przycisk ( naciśnij oba przyciski jednocześnie, aby kliknąć środkowy ), tak jak to się robi z myszą dwuprzciskową. Aby to zrobić, zmień swój plik Xconfig jak to pokazano w rozdziale Przykłady plików XF86Config i Xconfig poniżej. Może to oznaczać, że niepotrzebnie kupiłeś mysz trzyprzyciskową i nie posuwasz się do przodu. A więc, teraz musisz przyjrzeć się swojemu sprzętowi.
Nawet tanie myszy mogą pracować w protokole MouseSystems, z wszystkimi trzema przyciskami działającymi. Sztuczka polega na tym, aby mysz myślała, że jest myszą Mouse System, coś co rzadko znajduje się w instrukcjach.
Kiedy mysz otrzymuje zasilanie i jeżeli lewy przycisk jest wciśnięty, mysz przełącza się w tryb MouseSystems. To proste, ale nie zawsze opisywane zjawisko. Zwróć uwagę, że soft reboot komputera może nie odciąć zasilania myszy i dlatego może nie działać. Jest kilka sposobów przełączania trybu, które mogą działać lub nie z twoim rodzajem myszy. Niektóre z nich są mniej drastyczne niż rebootowanie komputera, a dwa są bardziej !
echo "*n" > /dev/mouse
,
co powinno mieć ten sam efekt co odłączenie jej od komputera.
Wciśnij lewy przycisk myszy dla MouseSystems, a nie wciskaj go dla Microsoft.
Można to wstawić do któregokolwiek skryptu używanego do uruchamiania X
Window.)echo "*n"
nie działa ( i
vice versa ). Możesz znaleźć źródła tego programu w
http://kipper.york.ac.uk/src/fix-mouse.c
-----------
| o | o | o | SW1
-----------
1 2 3
Spróbuj połączyć piny 1-2 lub 2-3 i sprawdź czy to zmieni zachowanie myszy.
Jeżeli tak, to albo możesz zainstalować mały przełącznik albo zalutować to
połączenie by uzyskać szybkie i trwałe rozwiązanie.
ChordMiddle
w XF86Config i już środkowy przycisk działa.